Tekstil Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm uygulaması şüphesiz her alanda oldukça önemlidir. Geri dönüşüm doğaya büyük fayda sağlarken insanların da temiz bir çevreye sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Geri dönüşümün uygulandığı birçok alandan bir tanesi de tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe geri dönüşüm kumaşlar üzerine yapılmaktadır. Tekstil firmaları ve konfeksiyon atölyelerinde üretimden arta kalan kumaşlar geri dönüşüm için kullanılabilmektedir. Bu kumaşlar ise hurda kumaş ya da kırpıntı kumaş adını almaktadır. Tekstil geri dönüşüm ürünleri üretime tekrar katılabilirken satış ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Böylece üretici firmalar geri dönüşüm uygulamasına katkıda bulunabilirken ayrıca ekstra gelir de elde edebilmektedir. Bu durum da daha az para ile daha fazla üretim imkanı sağlamaktadır.

Tekstil sektöründe geri dönüşümde kullanılan ürünlerden biri de silgi bezi olarak adlandırılmaktadır. Silgi bezleri fabrika makinelerini temizlemek için kullanılmaktadır ve bu bezler penye kumaşlardan meydana gelmektedir. Silgi bezlerinin üretim ve satış alanı oldukça geniştir. Tekstil geri dönüşüm ürünleri arasında da silgi bezlerinin oldukça büyük bir önemi vardır. Bunun yanı sıra ram kenarları da geri dönüşüm ürünleri arasında yer almaktadır. Bu ürünler halı, kilim, paspas ve otomobil kılıfı üretiminde kullanılmaktadır. Bu ürünün de satış alanı oldukça geniştir. Ram kenarları da aynı şekilde kumaş artıklarından meydana gelmektedir. Bu ürünlerin renk ve desenleri her zaman aynı olmamaktadır. Bu ram kenarları düz ve desenli şekilde de üretilebilmektedir.

Tekstil geri dönüşüm ürünlerinin üretici firmalara katkısı oldukça büyüktür. Bu ürünler sayesinde ek gelir elde etmek mümkündür ve bu durum da ülke ekonomisine büyük fayda sağlamaktadır. Tekstil sektöründe günümüzde neredeyse tüm üretici firmalar geri dönüşüm uygulamasını gerçekleştirmektedir. Yani bu firmaların çok sayıda olması firmalara ulaşmayı da kolay hale getirmektedir. Bu firmaların adres ve telefon bilgileri internet üzerinde her noktada yer almaktadır. Dileyen herkes kolayca bu bilgilere ulaşarak hizmet talep edebilmektedir. Tekstil geri dönüşüm hususunda işlev gösteren tüm bu firmalar ülkemizin her yerinde yer almaktadır ve bu firmalara ulaşmak için de birçok yol tercih edilebilir